Witaj na ybk-players.pl - forum fanów gier!

Aktualnie przeglądasz forum jako GOŚĆ, dołącz do Nas już teraz!

 Ogłoszenie Poprzedni temat «» Następny temat
Składamy PeCeta...
Bahus  Wysłany: 2017-09-19, 10:04   Składamy PeCeta...

100 level
no pain no game... hardware maniac


Nick Origin: bahuspl
Wiek: 41
Dołączył: 02 Kwi 2015
Posty: 1128
Skąd: Sosnowiec
#1
Oj długo się nie pisało, bardzo długo, ale nic to...

Jeśli ktoś wie już z czym się je PCIE,HSIO i wybór chipsetu oraz procesora a planuje największe skróty to polecam skakać po zielonym tekście podsumowującym jeśli nie to można po własnym wyborze platformy czyli czytamy pod niebieskim to co nas interesuje odpowiednio np.HEDT czy MAINSTREAM. Jeśli ktoś jest chętny poznania całości zagadnienia oraz obecnego rynku i prawideł jakimi każda platforma się kieruje a także zdobyć wiedzę nie tylko jaki sprzęt wybrać dla siebie ale i dlaczego to zapraszam do całego tekstu, jest krótszy niż się wydaje a wyjaśnia kilka ważnych zagadnień związanych z doborem sprzętu.


1) Wybór platformy

Czyli zaczynamy od wyboru całości zestawu.

WSTĘP:
Mimo iż posiadam całkiem mocną konfigurację to przychodzi taki czas kiedy albo chce się coś zwyczajnie zmienić bo przecież co roku wychodzą nowe ciut mocniejsze platformy albo tak jak w moim przypadku trafi nam się okazja starszy sprzęt pożegnać za rozsądne pieniądze.
Wówczas rodzi się pytanie, jak powinien wyglądać mój następny zestaw. I tym oraz zależnościami pomiędzy platformami będę chciał się dzisiaj zająć. Jak DOBRZE dobrać sprzęt pod siebie, kierując się własnymi potrzebami.

RYNEK OBECNY:
Obecnie na rynku mamy dwa główne nurty sprzętowe HEDT i MAINSTREAM. Platforma HEDT High End Desktop to platforma uważana przez wielu za drogą z procesorami za 4 czy 6 tysięcy oraz bardzo drogimi płytami przez co niedostępną. Nie do końca jest to prawda o czym później. Druga platforma na której siedzi większość użytkowników tego forum to MAINSTREAM. Oznacza to nie mniej ni więcej jak główny nurt sprzętowy na rynku. Owszem i tutaj potrafi być drogo a nawet drożej niż w HEDT ale mimo wszystko ceny większości sprzętu w tym segmencie najczęściej trafiają do ludzi. Skoro jest taniej to musi być tego powód... i jest. Najważniejsze są dwie różnice. Po pierwsze platforma MAINSTREAM nie oferuje rozwoju poza daną generację określoną dodatkowo przez chipset który ją obsługuje. Przy czym nowsze chipsety do tej pory obsługiwały również starsze procesory, czyli zachowywały kompatybilność wsteczną. Natomiast starsze płyty główne i chipsety nie obsługują nowszych procesorów chociaż w niektórych konstrukcjach producent oferuje update biosu aby wprowadzić w ograniczonym zakresie obsługę nowszych odświeżonych jednostek. Niestety to ma się zmienić. Skupiając się na najwydajniejszej rodzinie czyli intelu. Od najnowszych generacji płyt i procesorów intel postanowił ograniczyć kompatybilność i przypisać dany chipset pod daną rodzinę procesorów, i tak płyty główne z chipsetem z370 w założeniu producenta będą obsługiwały jedynie procesory z rodziny CoffeeLake czyli nadchodzące 6 rdzeniowe konstrukcje. Kolejne płyty główne wyjdą na chipsecie Z390 i wbrew temu co się słyszało najbliższa rodzina dla komputerów typu desktop nie będzie nazywała się CannonLake lecz IceLake. CannonLake będzie przeznaczony tylko do jednostek mobilnych.
Wracając do sedna i próbując to jakoś pozbierać do kupy z tego co wiemy.

-Najbliższa rodzina w MAINSTREAM'ie to Coffee Lake. Obsługiwać ją będą płyty z chipsetami Z370. Procesory i7 w tej rodzinie dostaną po 6 rdzeni i 12 wątków. Premiera ma odbyć się 5 października 2017r.
-Dane chipsetu Z370 zostały już ogłoszone i posiada on 24 linie PCIE i 30 linii HSIO.
-Chipset ten czyli również płyty nie będzie wspierał procesorów z następnego rzutu przewidzianych na rok 2018 IceLake które mają mieć 8 rdzeni i 16 wątków i będą obsługiwane przez chipset Z390,a 6 i 8 rdzeni na stałe zagości na MAINSTREAM'ie.

PCIE HSIO najważniejsza rzecz dla całej platformy
Czym jest HSIO i jak to ugryźć. Ilość linii PCIE w komputerze to jedno a ilość linii HSIO to drugie nazywane są od skrótu High Speed Input Output. Są to bardzo szybkie linie komunikacyjne chipsetu dzięki którym porozumiewa się on ze sprzętem. Jeśli jest określone że chipset posiada np. 30 linii HSIO to tylko i wyłącznie tyle sprzętu jest on w stanie sumarycznie obsłużyć. Żeby było ciekawiej to linie HSIO są przypisane na stałe i nie da się korzystać z tych nieużywanych tak jak z niewykorzystanych linii PCIE. Czyli jeśli mamy na płycie gniazdo USB 3.1 to jedna linia HSIO idzie do kontrolera tego gniazda. To samo tyczy się wszelki kart dźwiękowych czy portów płyty a nawet procesora. Wróćmy jednak do linii PCIE bo jest to niezmiernie ważne przy wyborze sprzętu dla siebie i jest to istotna różnica pomiędzy platformami HEDT i Mainstream. Dla przykładu X299 i Z370 oba chipsety mają po 30 linii HSIO, oba po 24 linie PCIE. Niestety różnica tkwi w procesorach które muszą obsłużyć sprzęt na tych płytach. I tu konketna uwaga.Linii PCIE z chipsetu i procesora się nie sumuje . Część z linii PCIE chipsetu używana jest do komunikacji procesora ze sprzętem na slotach PCIE, pozostałe linie PCIE chipsetu (co najmniej 4) przeznaczone są do kontrolera SATA czy USB. Jak w konkretnym przypadku wygląda użycie linii PCIE można sobie zobaczyć przyglądając się opisowi danej platformy.

Dla przykładu Skylake i procesor i7 6700K wraz z chipsetem Z170 przedstawia się tak:


- procesor może obsłużyć 1 linię pciex16 lub 2 linie pciex8,lub jedną linię pciex8 i dwie linie pciex4. Chipset natomiast może obsłużyć maksymalnie 20 linii PCIE z czego 16 zabiera procesor, zostają 4. W opisie widać wyraźnie pod opisem ilości linii chipsetu porty USB zabierają 1 linię PCIEx1 chipsetu; lan kolejna linia PCIEx1; Kolejna linia to kontroler SATA ; ostatnia idzie dla karty dźwiękowej. Tak cała pula linii PCIE chipsetu zostaje zużyta.

Na przykładzie procesora z mainstreamu warto pokazać jak bardzo mała ilość linii PCIE potrafi zarżnąć całą platformę mimo najmocniejszej jednostki np i7 6700K czy 7700K i najlepszej karty graficznej. Do tej pory w mainstreamie panowała moda na 16 linii PCIE dla procesora i 24 linie PCIE dla chipsetu. Oznacza to że podpięcie 1 karty graficznej zabiera nam wszystkie 16 linii PCIE procesora. Wpięcie czegokolwiek w kolejne wolne porty PCIE. Np. karty dźwiękowej, kontrolera USB czy czegokolwiek z automatu skutkuje zbiciem przepustowości szyny PCIEx16 pod którą mamy podpiętą grafikę o połowę. Czyli od teraz nasza grafika chodzi nie na x16 co zapewniło by jej maksymalną szybkość ale na x8 bo procesor musi obsłużyć pozostałe linie PCIE nawet jeśli z puli zabierze tylko 1 PCIEx1, zostawia wówczas pozostałe 7 linii PCIE niejako w zapasie.
X299 czyli HEDT jest w lepszej pozycji bo procesory posiadają co najmniej o 8 linii więcej niż produkty z mainstreamu. A najmocniejsze jednostki mają tych linii aż 40. Tak więc
Jeśli wpinamy na płytę główną tylko kartę graficzną to MAINSTREAM nam w zupełności wystarczy. Jeśli jednak dodatkowo lądują tam kontrolery czy nawet dysk M2PCIE (nawet złącze na płycie głównej) to cała jednostka zaczyna pracować wolniej i mówi się wtedy że procesor stanowi wąskie gardło danego zestawu.

Jeśli miałbym komuś wytłumaczyć jak działa HSIO/PCIE kto nie ma o tym pojęcia to ...
HSIO to na stałe położone autostrady i nie ważne czy ktoś nimi jeździ ich ilość jest stała i przypisana do sprzętu. PCIE to pasy na tych autostradach czyli przykładowo każda HSIO ma do 16 pasów (PCIE), na sam koniec przychodzi ilość linii jakie może obsłużyć procesor do spóły z chipsetem czyli powiedzmy babki w bramkach na autostradzie. Babki te mogą przesiadać się pomiędzy budkami na autostradach ale z danym procesorem przychodzi ich ograniczona ilość. Jeśli w X299 i najmocniejszym procesorze mamy przykładowo 40 linii procesora to 40 babek na autostradzie HSIO. Rozmieszczane są one zgodnie z zapotrzebowaniem sprzętu czyli wkładamy grafikę 16 babek idzie obsługiwać bramki na autostradę HSIO karty graficznej. Wkładamy kolejną grafikę, kolejne 16 babek idzie na kolejną autostradę HSIO i tak aż do wyczerpania puli. Jeśli pula jest pusta a wepniemy kolejny sprzęt to ilość babek zostanie podzielona pomiędzy zapotrzebowanie na autostradach HSIO. Ale zasada jest taka że najczęściej połowa obsady przechodzi na kolejną autostradę, uszczuplając najszybsze z linii czyli te z 16 pasami (PCIEx16)
Trochę to śmieszne wytłumaczenie zasady działania linii HSIO i PCIE ale na pewno pozwoli każdemu ją zrozumieć.
O ile na ilość linii HSIO nie mamy wpływu bo tutaj mimo platformy jest ona stała przy najwyższych chipsetach MAINSTREAM i HEDT o tyle na linie PCIE (babki) należy zwrócić uwagę żeby później cała platforma nawet ta najładniejsza za 2 klocki nie leżała bo nie da rady uciągnąć podłączonego pod nią sprzętu.

Podsumowanie wyboru platformy czyli to co najważniejsze:
- Określamy przeznaczenie naszej platformy biorąc pod uwagę jej późniejsze modyfikacje
- Liczymy PCIE jaka będzie nam niezbędna
- Wiemy co to HSIO , PCIE i do czego służyWYBÓR WŁAŚCIWY:

Wracając jednak do sedna wyboru platformy musimy odpowiedzieć sobie na dwa ważne pytania. Po pierwsze odwieczne do czego potrzebujemy naszego komputera a drugie ile jesteśmy w stanie za niego zapłacić i czy przy okazji tego nasze pieniądze nie pójdą w błoto dzięki konstruktywnemu marketingowi jaki dziś uprawiają producenci. Jeśli interesuje nas jedynie wsadzenie do środka w miarę mocnego procesora i karty graficznej oraz ewentualnie jednego dysku M2,jakiejś dźwiękówki, dysków SATA i to wszystko to MAINSTREAM będzie dla nas najlepszym wyborem. Dobre i wydajne procesory które nie są wyposażone w więcej rdzeni niż potrzeba a do tego mają rozsądne temperatury przy odpowiednio wysokich taktowaniach. Królują póki co w wydajności jednordzeniowej poza najmocniejszymi konstrukcjami HEDT. Oznacza to że każdy z rdzeni może mieć wysokie taktowanie przez co jest bardzo wydajny i nie ubija przez zbytnie przegrzewanie się reszty procesora. Ale o procesorze później...

Jeśli potrzebujemy natomiast platformy która ma starczyć na lata a nie być zmieniana co chwilę z procesorami, oraz planujemy w przyszłości poza kartą graficzną, dźwiękową i dyskami SATA podpiąć jeszcze np.3 dyski M2 i powiedzmy dodatkowy kontroler USB albo zbudować zestaw SLI lub ogólnie rozwijać platformę na której jesteśmy to pozostaje nam tylko wybór HEDT.
Na tej platformie mamy do wyboru albo starsze rozwiązania wyposażone w chipset X99 które świetnie spisują się do dzisiaj ale posiadają pewne ograniczenia, jak np. jedno złącze M2 obsługiwane przez chipset. Albo idziemy w nowsze konstrukcje i stawiamy na X299 gdzie mamy już obsługę 3xM2 i dodatkowo możemy posadzić na płytach wyposażonych w ten chipset najmocniejsze procesory na rynku oznaczone i9. Dzięki zapasowi linii PCIE w procesorach HEDT spokojnie będziemy mogli władować do komputera kupę sprzętu nie obawiając się czy zostanie on obsłużony z pełną prędkością. Czyli o tzw. wąskie gardło procesora.

2) Wybieramy płytę główną


Skoro już wstępnie zdecydowaliśmy się na wybór platformy to musimy wybrać teraz płytę główną do niej. Jak wcześniej trzeba zadać sobie pytanie co będę chciał/ła na tej płycie teraz i w przyszłości posadzić.

Wybieram MAINSTREAM

Na początek jeszcze jedna BARDZO ważna uwaga. Skupiam się tutaj na najmocniejszych chipsetach bo najwięcej oferują. Każdy chipset w nazwie ma oznaczenie modelu i rodziny. Pierwsza literka oznacza jakiego rodzaju jest to chipset. Z - to najmocniejsze i dobrze wyposażone jednostki. Q czy B to jednostki zubożone. Cyferka oznacza model i przez to rodzinę dla której dany chipset został stworzony. Wyposażenie takiego chipsetu intela można sobie sprawdzić tutaj :

https://www.intel.com/con...p-chipsets.html

Przy czym o tym jak finalnie wyposażony jest dany model płyty głównej decyduje producent i mimo iż chipset może wspierać większą ilość USB to jeśli producent fizycznie ich nie umieści niestety zostaniemy ich pozbawieni.Dlatego właśnie producenci każą sobie płacić za lepiej wyposażone płyty mimo iż chipset w wielu konstrukcjach jest ten sam. Co najważniejsze to wybór chipsetu z najwyższej półki o oznaczeniu Z nie podnosi w jakiś szczególny sposób ceny płyty głównej:

Posiadając wiedzę powyżej i pochylając się nad obecnym rynkiem mamy do wyboru albo płyty nowsze z chipsetami Z270 które obsługują procesory z rodziny KabyLake z oznaczeniem 7xxx z K lub bez w nazwie oraz Skylake z oznaczeniem 6xxx z K lub bez w nazwie albo płyty nieco starsze z chipsetami Z170 ale nadal w sprzedaży z uwagi na popularność procesorów z rodziny Skylake. Należy pamiętać że wiele zależy też od biosu płyty głównej i finalnie kompatybilności danego modelu należy szukać u producenta płyty głównej którą dla siebie wybraliśmy. Najbezpieczniej jednak jeśli zmieniamy całą platformę pozostać przy chipsecie przypisanym do danej rodziny. Czyli np. CoffeeLake-Z390; KabyLake-Z270 ; Skylake-Z170 ; Broadwell-Z97 ; Haswell-Z87. Należy pamiętać jeszcze o podstawce procesora. Mimo iż przykładowo Skylake,Kabylake i Coffeelake mają podstawkę 1151 pinów to właśnie chipset powoduje że nie są ze sobą owe platformy w pełni kompatybilne. Może się zdarzyć że nowszy model chipsetu obsługuje starsze procesory (do Z270 bo jak już wspomniałem od Z370 kompatybilność wsteczna zostanie ograniczona)ale nie jest to regułą. Ponownie przypominam że to czy dany model obsługuje dany procesor należy sprawdzić u producenta płyty.
Jeśli już zdecydujemy się na dany chipset to wybieramy teraz model pod nasze konkretne potrzeby. Czyli albo szukamy w konstrukcjach gniazd M2 pozwalających posadzić nam dyski M2 i tu UWAGA.. są dwa rodzaje M2 jakie obsługuje płyta. M2 PCIE i M2 SATA. Z wyglądu nie różnią się niczym i należy w specyfikacji płyty zobaczyć jaki rodzaj M2 jest przez nią obsługiwany. Natomiast różnią się prędkościami. M2 PCIE potrafi osiągać prędkości przesyłu danych nawet powyżej 2500MB/s podczas gdy M2 SATA osiągnie jedynie 500MB/s. Dla porównania standardowy dysk talerzowy osiąga prędkość około 100MB/s czyli dyski SSD i M2 SATA są od niego 5 razy szybsze a dysk M2 PCIE jest od niego 25x szybszy. Czyli coś co na dysku HDD kopiowałoby się 25 minut dyskowi M2 zajmie około minuty.
Na co jeszcze patrzeć poza chipsetem i osprzętem płyty głównej. Przede wszystkim na konstrukcję i to ile oferuje gniazd PCIE. Gniazd PCIE jest kilka rodzajów. Najdłuższe (choć nie wszystkie bo zależy to od konkretnego portu) może pracować z maksymalną prędkością x16 i to ono przeznaczone jest na kartę graficzną. Kolejny port PCIE x8 jest o połowę krótszy od PCIEx16 i analogicznie idąc dalej mamy x4 i x1.
Bardzo często możemy zauważyć że producenci popełniają pewien zamierzony lub nie ale błąd konstrukcyjny uniemożliwiający przy wysokich kartach graficznych jak ROG Strix 1080 Ti który zajmuje prawie 3 porty PCIE wykorzystanie dodatkowego wolnego PCIE.

Przykładem może być konstrukcja MSI:


Jak widać pierwsze z góry mamy gniazdo PCIEx16 na którym najczęściej ląduje karta graficzna. To zaś z kolei powoduje przy rzeczonym ROG 1080Ti że zasłania ona pozostałe dwa porty PCIEx1 znajdujące się bezpośrednio pod nią. Finalnie zostajemy z 3 portami PCIE zamiast 4. Są jednak producenci którzy biorą pod uwagę wysokość wydajnych kart graficznych i przenoszą jeden port PCIEx1 nad PCIEx16.


To pozwala nam mimo wysokiej karty na użycie 4 portów PCIE. Niestety problem ten jest powielany przez niektórych producentów i ze świecą u nich szukać rozwiązania z przeniesionym PCIEx1 nad PCIEx16.
O czym należy jeszcze wiedzieć przy okazji portów PCIE. Są one w pełni kompatybilne. Czyli jeśli mamy np.kartę dźwiękową na PCIEx1 a pozostał nam wolny jedynie port PCIEx16 to spokojnie możemy tam umieścić naszą kartę mimo iż sam port będzie dużo dłuższy i wydawać by się mogło że przez to nie pasujący do rzeczonej dźwiękówki. Jedyna różnica będzie taka że z całej szyny PCIEx16 będzie pracowała ona z prędkością PCIEx1...
Ostatnia rzecz na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze płyty głównej to elementy z jakich jest ona zrobiona. Najważniejsza jest sekcja zasilania. Od niej w przyszłości będzie zależała stabilność naszej platformy i jej ewentualna podatność na uszkodzenia oraz możliwości podkręcenia procesora. W tym przypadku wielu producentów opisuje że w danej konstrukcji użyli takich czy innych zabezpieczeń oraz takich czy innych kondensatorów lub dławików. Przykładem może być Asus TUF X299 Mark 2.

https://www.asus.com/pl/M...UF-X299-MARK-2/

Producent wyraźnie podkreśla tu zastosowanie elementów o zwiększonej wytrzymałości:

Dławiki TUF
Certyfikowane dławiki TUF klasy wojskowej oferują niezrównaną wytrzymałość dla zapewnienia Twojemu systemowi maksymalnej żywotności.

Kondensatory TUF
Tolerancja temperatury zwiększona o 110% i 1,5x dłuższa żywotność

MOSFETY TUF
Tranzystory MOSFET klasy wojskowej o niższym poziomie RDS(on)*
* Niższy poziom RDS(on) skutkuje lepszą wydajnością energetyczną i mniejszym wydzielaniem ciepła.

To pozwala nam wstępnie nakreślić sobie że producent posłużył się a przynajmniej tak deklaruje elementami z najwyższej półki przez co nie będziemy mieli problemów ze stabilnością platformy nawet przy dużym jej obciążeniu. Dobrym źródłem jednak są portale i społeczności internetowe które często weryfikują to co pisze producent. Można również swojego wybranego modelu poszukać na Youtube.Wybieram HEDT


Tutaj nie będzie już tak łatwo. Po pierwsze z uwagi że jest to platforma długowieczna a po drugie że nie mało kosztuje. Najpierw jednak znów pochylamy się nad tym do czego będziemy używać tego komputera. Skoro już postawiliśmy na HEDT to musi być konkretny powód tego stanu rzeczy. Albo tak jak w moim przypadku potrzebujemy podpiąć dużo sprzętu pod komputer i dobrze go doposażyć wewnętrznie, a do tego aby wszystkie elementy chodziły na swoich właściwych parametrach niezbędne będą nam linie PCIE umieszczone w procesorach HEDT. Albo mamy w zanadrzu kręcenie procesora i ogólne wyciśnięcie z platformy siódmych potów włączając w to budowę zestawu SLI/Crossfire. Tak więc na rynku HEDT życie toczą na chwilę obecną trzy konstrukcje. Pierwsza X99v3, druga X299 i trzecia X399. Pierwsza ma pewne ograniczenia wynikające z wieku. Obsługa jednego tylko M2,6xUSB 3.0 a procesory oscylują w okolicach 2,5 tysięcy z 6 rdzeniami oraz 12 wątkami i oferują 40 linii PCIE. Sama cena 6 rdzeniowca na X99v3 = cenie 8 rdzeniowca X299. Przy czym chipset X299 oferuje nam więcej linii M2 i USB 3.0 można się tego łatwo domyśleć po ilości PCIE. X99 ma ich tylko 8 a X299 24. Sam chipset jak więc widać wspiera znacznie lepiej całą platformę i oferuje znacznie więcej.
Czym powinna się charakteryzować taka płyta po pierwsze skoro jest duże obciążenie sprzętowe i mamy dużą ilość linii to musimy mieć też dobrą sekcję zasilania. Złącze 24pin+4pin to już niestety za mało w HEDT. Teraz minimum co można kupić to 24+4+8 a i to niewystarczające jeśli będziemy kręcić procesor. Owszem można puścić przez to dodatkowe 8 pinowe złącze 300W ale finał może być taki że szlag go trafi. Z tego właśnie powodu, znając już platformę X299 i wiedząc jak daleko posuwają się użytkownicy lubiący kręcić procesory producenci postanowili odświeżyć konstrukcje z chipsetem X299 i wypuścić na rynek płyty główne wyposażone w dwa dodatkowe złącza 8 pinowe, co odciążyłoby całą sekcję zasilania, ale to taka wiadomość na przyszłość.
Skupiając się jednak dalej na płycie i dla tych którzy nie będą kręcić ekstremalnie procesora obecne konstrukcje wystarczą w zupełności. Tak jak poprzednio oprócz doboru chipsetu i modelu płyty musimy dobrać ją pod nasze przyszłe potrzeby. Jeśli w grę wchodzi kręcenie procesora to jak wcześniej albo szukamy odpowiedniej konstrukcji z zasilaniem 2x8+4+24 pin albo uważamy jaki prąd chcemy puścić przez sekcję zasilania. Jeśli stawiamy na ilość sprzętu to standardowo zaczynamy od poszukiwań najdroższej konstrukcji. Przykładowo wchodzimy do sklepu internetowego np. Sferis,Proline,Xkom i wybieramy płyty główne dla podstawki LGA 2066 i sortujemy od najdroższych do najtańszych. Uzbrojeni w wiedzę powyżej dokonujemy wyboru zarówno konstrukcyjnego jak i sprzętowego naszej płyty głównej. W każdym przypadku należy wczytać się w to co dany model oferuje i porównać go z konstrukcją tańszą o jeden stopień niżej aby finalnie w płycie zostało tylko to co nas interesuje. Np dużo płyt wyposażonych jest ostatnio w WIFI. Są nieraz o 200zł droższe niż ten sam model bez WIFI. Podobnie z ledami czy podwójnym kontrolerem LAN. Korzystamy z jednego kabelka to jest nam ten gadżet zupełnie zbędny. Najważniejsze jednak abyśmy postępowali szukając nawet przez wyszukiwarkę według schematu.
rodzaj podstawki LGA >> rodzaj chipsetu >> i dopiero ilość gniazd PCIE, SATA, M2, USB... To tak ku potomności.

MAINSTREAMOWY HEDT czyli Ryzen..
Przy okazji wyboru płyty głównej grzechem byłoby o nim nie wspomnieć. Procesory a zarazem całe platformy jakie oferuje AMD na chwilę obecną nie ustępują w niczym platformie HEDT intela. Owszem procesory AMD mają nieco niższe taktowania i nie można ich zbytnio podkręcać a wydajność jednordzeniowa procesorów intela dzięki wyższemu taktowaniu jest wyższa ale wygląda to tak tylko na pierwszy rzut oka. Trzeba powiedzieć jedno, Ryzeny od AMD nadają się tak samo do grania jak inne procesory intela. Co więcej model 1800X jest uważany za najlepszy jaki możemy kupić do grania na platformę HEDT. Kosztuje w okolicach 2000zł a niejednokrotnie rozjeżdża procesory intela jak i9 7900X za 4000zł w zastosowaniach profesjonalnych a i nie odpuszcza im pola w grach. Zresztą zobaczcie sami testy:

https://thetechdudz.com/amd-ryzen-r7-1800x-vs-intel-core-i9-7900x-9-games-and-programs-tested/

Zresztą idąc dalej tym tropem można stwierdzić że następny z puli AMD czyli Ryzen 1700X wcale nie odstaje od najmocniejszych zawodników:Co w połączeniu z ceną za ten procesor w okolicach 1500zł czyni z niego bardzo smaczny kąsek i już w zasięgu ludzi celujących w mainstream.
Co jeszcze za nim przemawia ? Za 1500zł dostajemy 8 rdzeni / 16 wątków i 20 linii PCIE w konfiguracji 1x16 + 1x4. Niewiele więcej od procesorów mainstream z którymi cenowo konkurują ale oferują więcej rdzeni i są w stanie na tym polu nawiązać walkę z najdroższymi procesorami w segmencie HEDT.

Na Ryzenie pierwszym jednak się nie skończyło. W wakacje tego roku światło ujrzał jego następca Threadripper. Tutaj AMD zrobiło kolejny krok na przód i wypuściło jednostkę która podobnie jak poprzednie ryzeny może nawiązać jednocześnie walkę z najmocniejszymi procesorami intela oraz z procesorami z segmentu mainstream. Nie ustępując im za bardzo w grach. Co charakteryzuje nowe Ryzeny poza tym że są olbrzymie ? Każdy nawet najsłabszy model ma 60 linii PCIE!!!. To oznacza że ten potwór jest gotowy do obsadzenia prawie wszystkich gniazd PCIE na pełnej prędkości x16.
Cenowo nie jest też tak źle bo za 1900X musimy zapłacić około 2400zł. Nie za dużo jak i nie za mało. Do tego cena płyt głównych pod Threadrippera zaczyna się w okolicach 1000zł. Jeśli jednak zależy nam na wydajności i chcemy rozbudować znacznie nasz zestaw to nie ma co oglądać się na inne konstrukcje.Podsumowanie wyboru płyty głównej czyli to co najważniejsze:
- Wybieramy chipset który nas interesuje oraz wyposażenie płyty (USB, PCIE, SATA)
- Sprawdzamy czy konstrukcja płyty przypadkiem nie uszczupli nam wachlarza dostępnych portów PCIE
- Sprawdzamy czy producent zastosował elementy wysokiej jakości przy konstrukcji płyty głównej.
- Sprawdzamy czy procesor jaki wybierzemy będzie działał z naszą płytą.


Dobór procesora i płyty należy praktycznie przeprowadzić jednocześnie.3) Wybór procesora


CDN ... w wolnym czasie będę dopisywał resztę.

EDIT :
-trochę się zapędziłem przy liniach PCIE więc posypuję głowę popiołem i robię korektę po której spokojnie będziecie mogli posłużyć się zdobytą tu wiedzą. Jeszcze raz. Ilości linii PCIE z chipsetu i procesora się nie sumuje.
-postanowiłem jednak wrzucić do tematu i platformę AMD bo wygląda ona znacznie lepiej niż się spodziewałem.

Ciekaw jestem ile osób przeczytało po łebkach a ile w całości. No i co z tego wyciągnęliście dla siebie. Wiecie już jak dobrze dobrać płytę główną i daną platformę pod siebie ??
_________________

Ostatnio zmieniony przez Bahus 2017-09-21, 16:34, w całości zmieniany 40 razy  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
13 użytkowników przeczytało ten temat:
Kusha, digitalled, Bagin, diabel, irekzagan, Adamcox, Bahus, MisTic_, xNicpon, Stelczu, Leviatanm86, killeq, vulgario,

byPrzemo phpBB2 Serwery TeamSpeak3 Voice VPS Domeny Hosting VPS
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Projekt: d!r3k
Realizacja: Nexer008
Modyfikacja: wlprzemek [ admin@ybk-players.pl ] ® 2014 - 2019